Çanakkale’deki yangın kontrol altına alındı

AA

Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadası’nda, Eceabat ilçesindeki tarım arazisinde ve ormanlık alanda başlayan yangın şiddetli bir şekilde yayılmıştı.

Eceabat ilçesine bağlı Kumköy yakınındaki Akbaş mevkisindeki ekili arazide çıkar yangına karşı başlatılan müdahale sonuç verdi.

Çanakkale’deki yangının 300 araç ve 1000’e yakın personellin çalışmaları sonucunda kontrol altına alındığı bildirildi.

Boşaltılan yerleşim yerlerine geri dönülebilinecek

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, açıklamasanda tedbir amaçlı olarak tahliye edilen yerleşim yerlerine geri dönülmesinde artık bir sakınca kalmadığını bildirdi.

Yumaklı yangından etkilenen ormanlık alanın 340 hektar olduğunu belirtti.

“Çanakkale Boğazı, gemi trafiğine çift yönlü açıldı”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangını söndürmek amacıyla su temini için kapatılan Çanakkale Boğazı’nın gemi trafiğine çift yönlü açıldığını söyledi.

Yangın 20 saati aşkın sürdü

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde 20 saati aşkın süren yangın kontrol altına alındı.

Bakan Yumaklı, Çanakkale’de 575 hektarlık alanın zarar gördüğünü belirtti.

Soğutma çalışmaları devam ederken Boğaz’ın her iki tarafının da gemi trafiğine açılacağını belirtildi.

“Soğutma çalışmalarına devam edilecek”

Bakan Yumaklı, Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde dün çıkan yangının kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarının devam edeceğini bildirdi.

Bakan Yumaklı, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde oluşturulan koordinasyon merkezinde yaptığı açıklamada, yangınla alakalı son kontrolleri gerçekleştirdiklerini söyledi.

“Çanakkale Eceabat yangını kontrol altına alınmıştır.”

İki saati aşkın süredir çok yoğun ve şiddetli rüzgar sebebiyle bazı yerlerde yangının yeniden aktif hale gelmesinin mümkün olup olmadığını değerlendirdiklerini belirten Yumaklı, “İki kez alanın tamamının üzerinden geçtik ve an itibarıyla söyleyebilirim ki Çanakkale Eceabat yangını kontrol altına alınmıştır.” dedi.

“540 personelle yangına müdahale edildi”

Yumaklı, ilk andan itibaren 9 uçak, 6 helikopter, 94 arazöz ve iş makinesi, yaklaşık 540 personelle yangına müdahale edildiğini aktardı.

“Yangından etkilenen alan 575 hektar”

Yangının etkilediği alanla ilgili bilgi veren Yumaklı, şöyle devam etti:

An itibarıyla uçaklarımız, helikopterlerimiz, insansız hava araçlarımız, arazözlerimiz, iş makinelerimiz de dahil olmak üzere, AFAD, Valilik, diğer kamu kurumları hatta özel sektördeki bazı kurumların da katılımlarıyla yaklaşık 300 araç sayısına ulaştık ve 1000’e yakın arkadaşımız da dünden itibaren bu yangınla mücadeleyi gerçekleştirmiş oldu. Yangından etkilenen alan 575 hektar. Yanan alandan bahsetmiyorum, yangından etkilenen alandan bahsediyorum. Arkadaşlarımız, bütün her şey bittikten sonra ne kadar alanın hasar gördüğünü ayrıca yayınlayacaklar, her zaman olduğu gibi. Yaklaşık 340 hektar alan ormanlık, geri kalanı da orman dışı kırsal alan.

Çiftçilere hasat uyarısı

Çiftçilere hasat uyarısı yapan Yumaklı, “Saat 11.00’e kadar hasat işlemlerinin tamamlanmasına karar verdik.” dedi.

Öte yandan İzmir’de çıkan orman yangını söndürüldü. Uşak ve Muğla Milas’ta çıkan orman yangınlarına ekiplerin müdahalesi sürüyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir